X FESTIVAL

RADOST MUZICIRANJA 2020.

VIOLONČELO

od 23. do 24. februara 2020.

PROPOZICIJE

MLAĐA KATEGORIJA
• B KATEGORIJA
3. i 4. razred OMŠ program po slobodnom izboru do 8 minuta.
• C KATEGORIJA
5. i 6. razred OMŠ program po slobodnom izboru do 10 minuta.

STARIJA KATEGORIJA

• D KATEGORIJA
1. i 2. razred SMŠ program po slobodnom izboru do 15 minuta.
• F KATEGORIJA
3. i 4. razred SMŠ program po slobodnom izboru do 20 minuta.

STUDENTI

• G KATEGORIJA
Studenti svih studijskih programa izvode program po slobodnom izboru, u trajanju do 25 minuta.

ZA DISCIPLINU VIOLONČELO ŽIRI DODELJUJE:

Specijalnu nagradu Relja Ćetković za učesnike u svakoj kategoriji.

Posle svake grupe predviđen je okrugli sto – svi učesnici i njihovi profesori dobijaju konsultacije sa žirijem.
Žiri ne boduje kandidate, već diskusijom donosi odluku o najuspešnijim učesnicima.

Nagrade nose imena istaknutih pedagoga iz MŠ Mokranjac.
Nagrađenim učesnicima biće organizovani solistički koncerti u Svečanoj sali MŠ Mokranjac.

više informacija na imejl: djmilosevicmokranjac@gmail.com

Relja Ćetković (1934-2011)

Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekao u rodnom Pirotu, nakon čega je nastavio studije violončela na Muzičkoj akademiji u Beogradu gde je i diplomirao.

Tokom svog dugog i bogatog muzičkog delovanja, violončelista Relja Ćetković podjednako je bio ostvaren i kao kamerni muzičar i kao pedagog. Učestvovao je u radu svih tadašnjih kamernih ansambala: Nova muzika, Pro muzika, Dušan Skovran, Beogradski kamerni ansambl, Beogradski barokni ansambl, Musica da Camera. Svoje muzičko iskustvo obogatio je radom u Beogradskoj filharmoniji i ansamblu Kolo. 1978. bio je jedan od osnivača Beogradskog baroknog ansambla zajedno sa klavsenistkinjom Oliverom Đurđević, violinistom Urošem Pešićem i flautistom Tahirom Kulenovićem. Umetničku karijeru Relje Ćetkovića obeležila je i saradnja sa violinistom Urošem Pešićem i pijanistkinjom Zoricom Ćetković u klavirskom triju Musica da Camera, osnovanom 1971. Tokom 25 godina trajanja ovog trija, održano je preko 1.000 koncerata na kojima su, pored klasičnog repertoara, izvođena i dela savremenih jugoslovenskih kompozitora. Koncerti klavirskog trija ocenjivani su kao izuzetni, kako od strane publike tako i od muzičkih kritičara. Kao kamerni muzičar, violončelista Relja Ćetković nastupao je na festivalima: Bemus, Zagrebačko bijenale, Opatijski festival, Ohridsko leto, Dubrovačke letnje igre, Spoleto (Italija), Lengolen (Škotska), Bergen (Norveška). Tokom saradnje sa kamernim ansamblima učestvovao je na koncertnim turnejama u SAD, SSSR, Australiji, Kini, Japanu, Indiji, Izraelu, Egiptu, Kubi…

Pedagoška delatnost Relje Ćetkovića započela je 1973. godine u Muzičkoj školi Kosta Manojlović . Iste godine, svoj pedagoški rad nastavio je u Muzičkoj školi Mokranjac u kojoj je radio do 1998. Od 1995. do 2001. godine, kada je penzionisan, zaposlen je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Profesor Ćetković je predavao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i u Školi za muzičke talente u Ćupriji. Preko 40 učenika Relje Ćetkovića nastavilo je studije u zemlji i na prestižnim svetskim muzičkim akademijama (Čajkovski, Gilhold, Džulijard…) Pomenućemo neke od njih: Viktor Uzur, Marko Stojović, Lav Milutinović, Relja Lukić, Suzana Stefanović, Ivana Radaković, Dragan Đorđević, Srđan Sretenović…

Profesor Relja Ćetković je za zasluge u pedagogiji nagrađen Ordenom rada sa srebrnim vencem.